Merkez Üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki iki deprem 11 ilde etkili olmuş ve binlerce insanı etkilemişti. Yapılan açıklamalara göre deprem sonrasında bölgede bulunan 44 eczacı yaşamını yitirdi.

Hatay Eczacılar Odası Başkanı Sedat Aközcan da Hatay’da 650 civarında eczane varken, depremde 21 eczacının yaşamını yitirdiğini, en büyük yıkımın Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan ve İskenderun’da yaşandığını kaydetti.

Antakya, Defne, Samandağ’da neredeyse hiç eczane kalmadığını belirten Aközcan, “Kırıkhan’da da çok az eczanemiz kaldı. Antakya’da 212 eczanemiz vardı, ayakta kalan 9 tane, hepsi gitti maalesef. İskenderun’da birazcık daha az ve toparlanmaya başlandı. Bu ilçelerde eczacılık hizmetine başlayamadık çünkü neredeyse hepsi yıkılmış. Buradaki tüm hizmet TEB koordinasyonuyla Türkiye’deki eczacıların gönderdiği ilaçlarla yürüyor. Çalışanların hepsi de değişik illerden gönüllü gelen eczacılar, her 3-4 günde bir değişim oluyor. Çünkü burada yaşam şartları çok zor, 7/24 eczacılarımız burada insanlarımızı ilaçsız bırakmıyor. Eğer bir ilacı bulamazsak TEB’e yazıyoruz, gerekirse parasıyla alıp getirtiyor ve vatandaşa veriyoruz. Ama bu sürdürülebilir mi, ne kadar sürdürülebilir zor” diye konuştu.