İstanbul/Beyoğlu’nda, bir anne 5 yaşındaki çocuğuna yemek yedirirken bir lokma çocuğun soluk borusuna kaçtı. Paniğe kapılan anne, çocuğunu alıp sokağa çıktı. O sırada gördüğü eczaneye girerek yardım isteyen anneye hayat kurtaran hareket eczacı Ömer Faruk Can tarafından yapıldı. Küçük çocuğa “Heimlich Manevrası” uygulayarak hayatını kurtaran eczacı Ömer Faruk, heimlich manevrasının önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bir anne koşa koşa bebeğiyle birlikte eczanemize geldi. Çok telaşlıydı, bebeğinin boğazına besin kaçmıştı. Bebek nefes alamıyordu, ben de hemen kucağıma aldım. Yüzü mosmordu, boğazında bir şey tıkanmıştı. Hemen Heimlich manevrası uyguladım. Bu bizim genelde solunum yolunda bir problem olunca uyguladığımız bir ilk yardım yöntemidir. Bu uygulama yaklaşık 1-2 dakika sürdü. Daha sonra bebek nefes almaya başladı, zaten o sırada boğazına kaçan şey de çıktı. Çok şükür bebek hayata döndü, bunun mutluluğu içerisindeyiz.”

BU UYGULAMAYI HERKESİN ÖĞRENMESİ LAZIM

Ben bu uygulamayı okulumda öğrenmiştim. Bu uygulamayı herkesin öğrenmesi lazım. Özellikle anne ve babaların bu konuda daha hassas olması gerekiyor. Çünkü komşumuz evden aşağı inene kadar orada bir zaman kaybediyor. Burada saniyelerin de önemi var. Bu yüzden tüm vatandaşların öğrenmesi lazım. O an müdahale etmek gerekiyor, saniyelerle yarışıyoruz” şeklinde konuştu.