Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), internet üzerinden satışı yapılan sahte güneş kremlerine dair açıklama yaptı. Alışverişlerini eczanelerden yapmaları noktasında yurttaşları uyaran TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Vatandaşlarımız bu ürünleri eczanelerden almalı. Çünkü eczanelerimizde sahte ürün bulunmaz” dedi.

Havaların ısınması ile açılan tatil sezonu, insanları akın akın sahillere gitmesi için yeterli oldu. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için vazgeçilmez olan kremlerin fiyatları ise bir o kadar tartışma konusu.

Artan fiyatlara karşı insanlar, her zaman olduğu gibi krem satın almak için internete yönelmiş durumda. Fakat her ne kadar piyasaya göre ucuz gözükse de sonuçları pahalıya patlayabilecek sahte ve kalitesiz ürünlere dikkat etmek gerekiyor.

ECZANELERDE SAHTE ÜRÜN OLMAZ!

Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınmasının kamu sağlığı açısından önemli olduğuna vurgu yapılan açıklamada TEİS Genel Başkanı Ecz. Saydan: “Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından internet denetimleri de etkin bir şekilde yürütülmektedir. Kozmetik ürünlerin tanıtım ve satışına yönelik denetimler piyasada, üretim yerlerinde, internet, TV, radyo gibi her türlü mecrada yapılmaktadır. Güneş kremleri, yurt dışından ithal edilen ve fiyatları yüksek olan ürünler olduğu için internet üzerinden satılan sahte güneş kremleri vatandaşlarımıza cazip gelebilir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ciltte yanma, akne, tahriş ve cilt kanseri gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek kozmetik ürünlerin tehlikesi çarpıcı boyutlara ulaştı. Siz siz olun, hiçbir zaman kaliteden ödün vermeyin.